Basında Biz

Bursalılar gökyüzü şölenini Nilüfer’de izledi

Bursalılar, Bursa Amatör Astronomi Kulübü iş birliğiyle düzenlediğimiz Gökyüzü Gözlemi’nde sabaha kadar hem Venüs, Satürn, Jüpiter ve Mars gezegenlerini gözlemledi hem de Swift Tuttle kuyruklu yıldızının oluşturduğu gökyüzü şölenini izledi.

Detaylar: Haber Kaynağı (Nilüfer Belediyesi)

Türkiye’de ilk defa ‘ışık kirliliği’ ölçümü yapıldı

Dünyada giderek artan ışık kirliliği, Bursa´da düzenlenen panelde ele alındı. Merkez Nilüfer ilçesinde yapılan araştırmada, ilçede yanlış aydınlatmadan dolayı kaybolan toplam ışık miktarının 101 milyon lümen (bir kaynaktan çıkan ışık miktarı), bunun ekonomik karşılığının yılda 1 milyon 750 bin lira olduğu saptandı.

Detaylar:Haber Kaynağı (Sözcü)

Bursalılar Geminid’i kaçırmadı!

Bursalılar, gökyüzünde yılın son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen Geminid (İkizler) göktaşı yağmurunu kaçırmadı. Gece boyu dünyanın yörüngesine girerek yanan kaya parçalarının oluşturduğu şöleni, gençler, çocuklar ve aileler ilgiyle izledi.

Detaylar:Haber Kaynağı (YeniDönem)

Bursa Çalı Kadın ve Çocuk Akademisi’nde Mavi Ay gecesi

Dünya’nın tek uydusu olan Ay’ın kızıl görüntüye büründüğü tamAy tutulmasıile gerçekleşen Süper Kanlı MaviAy Tutulması, Nilüfer Belediyesi Çalı Kadın ve Çocuk Akademisi’nde düzenlenen gözlem etkinliğinde büyük ilgiyle izlendi.

Detaylar:Haber Kaynağı (BursadaBugün)