Bülten içeriğine geri dön

Bülten 1

BAAK VİZYON BÜLTEN SAYI: 1 Rev.0-160917
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………….

PLANLANAN VE YÜRÜTÜLEN ETKİNLİKLER: .

Işık Kirliliği Projesi: Nilüfer Belediyesi ve EMO ile ortaklaşa bir protokol çerçevesinde yürütülen Nilüfer İlçesi Işık Kirliliği Projesi de önemli aşamalar kaydedilmiştir. Cihaz alımları gerçekleştirilmiş ve saha ölçümleri tamamlanmıştır. Analiz ve grafik çalışmalarından sonra yıl sonuna kadar Proje tamamlanarak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Proje sonunda proje amaçlarına ulaşılmasından başka bir ilk olması yönü ile de diğer etkinlikler için de referans olacaktır.

Bursa Gökyüzü Gözlem Şenliği: Nilüfer Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü projeye BAAK olarak 4 atölye gerçekleştirmek sureti ile destek verilecektir.

Rutin Aylık Gece Gözlemleri: gökyüzünün güzelliklerini tüm yurttaşlar ile paylaşmak ve ilgi uyandırmak amacı ile gökyüzü gözlemlerinin rutin olarak ayda bir kez yapılması planlanmaktadır. Bu yönde

Rutin Seminerler: BAAK yöneticilerinden Uğur İkizler, Şenol Şanlı ve İlhan Vardar kendi alanlarındaki birikimlerini çeşitli çevre ve etkinliklerde topluma paylaşmaktadırlar. BAAKın organize ettiği kimi etkinliklerde bu eğitmenlerimizle çeşitli sunumlar gerçekleştirilecektir. Örneğin UÜ Eğitim Fa. Fen eğitimi bölümünde Astronomi dersleri bir hafta Kulübümüz tarafından işlenecektir.

Rutin İç Eğitimler: Üyelerimiz ve gönüllülerimiz başta olmak üzere haftalık toplantılarımıza eşlik eden temel astronomi eğitim ve sohbet etkinlikleri düzenlenmesi planlanmaktadır.

AÖS-16: yurt sathında kurumsallaşan öğretmenlere yönelik AÖS Astronomi Öğretmen Semineri serinin Bursa ayağının organizasyonun yapmak amacı ile ilgili hocalar ile görüşülmüş ve AÖS-16 nın Bursa da yapılmasına karar verilmiştir. Hedef tarih 2017-2018 öğretim yılı ara tatil dönemidir.

2. Işık Kirliliği Paneli: Yürütülmekte olan Nilüfer İlçesi IKP sonuçları ile ilişkili olarak 2. Işık Kirliliği Panelini daha çok katılımlı olarak düzenlemek.

Aydınlatma Armatür Tasarım Yarışması: Işık Kirliği etkinliklerimizi destekleyecek ve aydınlatma armatürü üreticileri arasında bilinç geliştirecek” karanlık gökyüzü dostu armatür” sloganı ile ATMK Aydınlatma Türk Milli Komitesi ile ortak etkinlik yapılması planlanmaktadır. Komite başkanı ile ilk görüşmeler yapılmıştır.

Kendir Karanlık Gökyüzü Deneme Parkı Projesi: Dernek kuruluş amaçlarından olan Yurdumuza karanlık gökyüzü parkı kazandırma amacına hizmet etmek bakımından BTM nin öncülük ettiği Kendir Yayları Parkı için deneme amaçlı bir 2 haftalık bir proje tasarımız yapılmış ve taslak Bursa Kültür AŞ ye sunulmuştur. 2017 Eylül Ekim aylarında değerlendirme görüşmesi yapılacaktır.

Mudanya Bilim Kenti Projesi: Mudanyanın İstanbula yakın olması ve Bilim Kültürü konusunda duyarı olacaklarını düşündüğümüz Belediye ile gelişim amaçlı starteji ortaklık kurmayı amaçlayan güçlü, çok yönlü bir ortak program geliştirmek önerilmiştir. Konuda Mudanya Belediyesi ile olumlu ön görüşmeler yapılmıştır. Detayların görüşülmesi için yeni toplantılar yapılacaktır.

STEM Sempozyumu: Mayıs ayında yapılan STEM paneline kurumların ilgisi göz önüne alınarak , u potansiyelin değerlendirileceği ve üretim kendi Bursa da bir mark olabilecek STEM temalı sempozyumların tasarımı yapılmaktadır.

Diğer Öngörülen etkinlikler:
Kıyat Ebru sanatı ile astronomi görsellerinin oluşturma
Özel Okullarla Projeler
Planetaryum etkinlikleri düzenlemek
Astronomi içerikli resim yarışmaları yapmak
Tübitak projeleri yazımı; bilim kampları, köy-mahalle astronomi sohbetleri
AB Fonları projeleri yazı

GERÇEKLEŞEN ETKİNLİKLER: .

Yönetim Toplantılar: Dernek yönetim kurulu resmi olarak 5 kişi olmasına rağmen karaların tabana yayılması ve etkin katılımı için yönetim toplantıları kurucularla yapılmakta ve dileyen gönüllüler toplantılara katılabilmektedir. Toplantılar Nilüfer Belediyesi Beşevler Dernekler Yerleşkesinde Cuma akşamları yapılmaktadır. Kuruluşundan bu yana 30’u aşkın yönetim toplantı yapılması yüksek istence bir işaret olarak değerlendirilmelidir.

Web Sitesi.
Facebook Sayfaları :
Gönüllü Grup: Watsap uygulaması ile iletişim sağlayan 130 kişi kadar BAAK gönüllüsü bu zeminde astronomi konularında bilgi ve duygularını paylaşmaktadır.

Gözlemler:
15.11.2016 tarihli Hüdavedigar Park Gözlemi: kuruluş amaçlı yapılmıştır, yaklaşık 80 kişi katılmıştır.
14.11.2016 tarihli Hüdavedigar Park Gözlemi: süperay gözlemi, yaklaşık 100 kişi katılmıştır.
30.06.2017 tarihli Hüdavedigar Park Gözlemi : yaklaşık 110 kişi katılmıştır.
12.08.2017 tr. Mudanya Antik Limanda Belediye ile ortak yapılmıştır, yaklaşık 500 kişi katılmıştır.
Seminerler:
16.03.2017 tarihinde Caşkunöz MTA Lisesinde astro fotoğrafçılık temalı sunum yapılmıştır
01.10.2016 tarihli Görükle Hayyan Kafede Astronomi sohbetleri yapılmıştır.
15.02.2017 tr.de UÜ Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünde astrofotoğraf. ve teleskop yapım seminerleri…
01.03.2017 tarihinde UÜ Matematik öğretim üyeleri topluluğuna sahte bilim konulu sunu yapılıştır
05.04.2017 tarihinde EMO da Sahte bilim konulu sunum yapılmıştır.
Atölyeler:
14.05.2017 tarihinde NB. ile Görüklede kendi teleskobumu yapıyorum etkinliği gerçekleştirilmiştir.
04.05.2017 tr de BTM ile birlikte Bilim Şenliğinde Astronomi Atölye uygulaması gerçekleştirilmiştir.
03.07.2017 tr NB ile Bilim Yaz Okulu Astronomi Atölyeleri bir aylık etkinlik
01.05.2017 tr 4006 Tübitak Projesi Ercan Parılda Teleskop yapımı

Paneller:
17.12.2017 tr de EMO ile birlikte Işık Kirliliği Paneli gerçekleştirilmiştir
27.05.2017 tr de muhtelif kurumların desteği ile STEM Paneli gerçekleştirilmiştir.

KURULUŞ: .

Amaç: Derneğimiz bilim ve astronomi meraklılarını bir araya getirmek, bilim ve astronomi konulu etkinlikler yapmak, özgür düşünen bireylerin yetişmesine, bilim kültürünün yerleşmesine katkı göstermek amacıyla kurulmuştur.

Kuruluş öyküsü: Derneğin tarihçesi Hasip Sönmezalp’e kadar uzatılabilir. 1954 yılında kendi yaptığı teleskobu ile Amerika’dan Altın Çekiç Ödülü almıştır. Bursa astronomi yönünden şanslı bir kent. Hasip Beyin öğreticiliğinde Uğur İkizler’in el teleskop yapımında ustalaşması, ülke çapında ismini duyurmuş amatör astronomların kentimizde çoğalmasına vesile olmuştur… 15 yıl önce Kapella isimli amatör astronomi topluluğunun yarattığı birikim, sonra bilim şenliklerinin getirdiği iletişim ortamı ve EMO, BTM gibi kurumların desteği kuruluşa destek olmuşlardır. Ancak asıl önemlisi 16 aydın insan bir araya gelerek 30.Kasım 2016 tarihinde heyecan ve umutla; Bursa Amatör Astronomi Kulübü (BAAK) nü kurmuşlardır. TAD ı ve okul kulüplerini saymazsak sivil toplum kuruluşu olarak astronomi derneği Türkiye’de yalnızca Batmanda vardı, ikincisi de Bursa’da BAAK olmuştur. …

7 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen ilk genel kurulda yönetim ve denetleme kurulları belirlenmiştir.

Kurucularımız:
Ali Yılmaz
Büşra Yıldız, (YK Üyesi)
Ece Vardar,
İlhan Vardar, (Başkan)
Erhan Tunç
Ayten Kösa Topçu,
Şenol Şanlı,
Cem Özkan, (Başkan Yrd.)
Ozan Özen
Zerrin Özel, (Yazman)
Korhan Kandil
Uğur İkizler
Sedat Gökmenoğlu
Ercan Erbaş,
Oğuz Emre Burhan,
Hakan Bayındır (Sayman)

Yeni Üyeler:
Seval Öztürk
Ertuğrul Özkan
Beytullah Çelik
Tuçe Aziz
Mehmet Avcu

İletişim:
Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği
Resmi Site:http://baak.org.tr/
Facebook: https://www.facebook.com/bursabaak/

Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi,
Konak Mahallesi, Seçkin Sokak, 23/1,
PK: 244 16110 Nilüfer/BURSA
Tel: (0244) 451 9920 – (0533) 413 5893