Duyurular

LED Aydınlatmanın Doğal Çevre Üzerindeki Etkisi (ETP Webinar)

Zeynep Akkaya, Sabri Günaydın 

“ETP Çevre ve Sağlık, AEEE  Çalışma Grubu”   olarak   webinarlarımıza devam ediyoruz. 

Her geçen gün yaygın daha yaygınlaşan LED aydınlatmanın pek çok avantajı olduğunu biliyoruz. Ancak LED aydınlatmada dahil olmak üzere  tüm yapay aydınlatmalarda kullanılan yapma ışık  kaynakları, doğal hayatı paylaştığımız  farklı türler tarafından farklı algılanmakta  ve türlere  bağlı olarak farklı, çoğu zamanda ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu görüşten yola çıkarak, LED aydınlatmanın farklı türlerin fizyolojisi, davranışı ve ekolojisi üzerindeki etkileri sahada yapılan çalışmalara dayanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların şaşırtıcı sonuçlarını paylaşmak, gece uygulanan yapay aydınlatmanın ekolojik etkisini azaltmak için önerileri birlikte öğrenmek ,ama en önemlisi  Uluslararası Aydınlatma Komisyonu ( CIE )   Yapay Aydınlatma ve Doğal Yaşam Üzerindeki Etkisi için çalışan Teknik Komitenin  ( TC 4-61)  desteği ile hazırlanan öneriler raporunu sizlere sunmak üzere bir araya gelmeyi diliyoruz. 

Bu etkinlikte bizlerle birlikte olacak Sn.  Dr. Annika Jägerbrand  ve Sn. Dr. Constantinos  Bouroussis , yapay aydınlatmanın doğal yaşam  üzerindeki etkilerini en aza indirmenin yolları konusunda rehberlik sağlamak üzere kurulan  ve  Uluslararası Aydınlatma Komisyonu ( CIE )  Yapay Aydınlatma ve Doğal Yaşam Üzerindeki Etkisi Teknik Komitesinin  ( TC 4-61)  üyeleridir. 

“LED Aydınlatmanın Doğal Çevre Üzerindeki Etkisi” konulu ETP Webinarımız 18 Aralık Cuma saat 19:50-21:30 arasında Sn. Prof. Dr. Banu Manav, Sn. Zeynep Akkaya, Sn. Murat Çap moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir. 

ETP  Webinarımızın konuşmacıları konuşmalarını İngilizce gerçekleştirilecek olup, soru-cevap bölümümüz dahil Türkçe çeviri yapılacaktır. 

BİKA-BURSA IŞIK KİRLİLİĞİ ARAŞTIRMA PROJESİ

Duyuru!

Düzenlediğimiz “Uzay Temalı Ortaokullar Seviyesinde Resim ile Lise Düzeyinde Şiir Yarışmaları” yarışma takviminin Covid-19 salgını nedeni ile yenilenmesine karar verilmiştir.

Bilindiği gibi MEB okullarda eğitime 30 Nisan 2020 tarihine kadar ara vermiştir. Yarışma için, okulda öğretmenlerin öğrencilere rehber olacağı ve öğrencileri motive edeceği göz önünde bulundurularak, yarışma takvimi okulların açılma tarihine bağlı olacak şekilde ertelenmiştir. Okulların bu dönem açılmaması durumunda yarışmanın iptal edilmesi ve seneye yenilenmesi ayrıca değerlendirilecektir.

Not: Daha önce gönderilen eserler muhafaza edilmektedir ve değerlendirmeye dahil edilecektir.

Yarışma hakkındaki güncel durumu sitemizden veya sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

BAAK 2020 ORTAOKULLAR ARASI “HAYALİMDEKİ UZAY” TEMALI RESİM YARIŞMASI

Senin de aklın hep uzayda mı?
Eğer bir ortaokul öğrencisiysen “Hayalimdeki Uzay” temalı resim yarışmamıza katılıp, uzay düşlerini bizimle paylaşabilir, hediyeler kazabilirsin!

Yarışma Şartnamesi

Yarışma sponsorluğunu üstlenen Uludağ Koleji’ne teşekkür ederiz.

BAAK 2020 LİSELER ARASI “HAYALİMDEKİ UZAY” TEMALI ŞİİR YARIŞMASI

Senin de aklın hep uzayda mı?
Eğer bir lise öğrencisiysen “Hayalimdeki Uzay” temalı şiir yarışmamıza katılıp, uzay düşlerini bize anlatabilir, hediyeler kazabilirsin!

Yarışma Şartnamesi

Yarışma sponsorluğunu üstlenen Uludağ Koleji ‘ne teşekkür ederiz.

“Polenler ve Suçları Aydınlatmadaki Rolleri” Sunumu

27 Şubat Perşembe akşamı Sn. Arif Bozdemir’in anlatımıyla polenler hakkında birbirinden ilginç bilgiler edindik. Suçların aydınlatılmasına polenlerin nasıl katkı sağlayabildiğini konuştuk. Bu keyifli sunum için öncelikle Sn. Arif Bozdemir’e ve katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

“Gökyüzü Fotoğrafçılığı Sunumu”

19 Mart Perşembe akşamı, fotoğrafları NASA tarafından birçok kez “günün astronomi fotoğrafı” olarak seçilmiş gökyüzü fotoğrafçımız Tunç Tezel’i ağırlıyoruz. Bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için sabırsızlanıyor, ilgilenen herkesi aramıza bekliyoruz.

“Matemetiğin Felsefesi” Sunumu

13 Şubat Perşembe akşamı Emirhan Çalışkan’ın anlatımıyla çok keyifli bir sunum gerçekleştirdik. Gösterilen yoğun ilgiden dolayı çok mutlu olduk. Başta anlatıcımız Emirhan Çalışkan’a ve katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

“Günlük Hayatımızda Enerji Tasarrufu” Sunumu

22 Şubat Cumartesi günü, Kent Konseyi Koza Salonu’nda Elektrik Mühendisi Eray Yağız’ın sunumuyla, günümüzde önemli bir yeri olan “Günlük Hayatımızda Enerji Tasarrufu” konusunu konuşuyoruz. Hepinizi bekliyoruz…

Kaybolan Karanlık “Işık Kirliliği”

Sınır Tanımayan Dağcılar Kulübü ile Dernek Başkanımız İlhan Vardar’ın sunumu eşliğinde, günümüzün önemli sorunlarından biri olan “ışık kirliliği”ni ele aldık, keyifli bir akşam geçirdik.
Katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

“Nasıl Bilim İnsanı Olunur?” Sunumu

23 Ocak Perşembe akşamı, Bursa’nın ilk bilim merkezi Cacabey Planetaryum’un kurucusu Sayın Dt. Uğur Özen’in keyifli anlatımıyla bilim ve bilim insanı olmak üzerine harika bir sunum gerçekleştirdik. Kendisine ve katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

Merkür Geçişi Gözlemi

11 Kasım Pazartesi Günü, Merkür Geçişi’ni gözlemlemek için Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi İlhan Kaygusuz Salonu’nda buluştuk. Her yüzyılda ortalama 13 kez gözlenebilen bu nadir doğa olayına tanık olmak çok keyifliydi. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

BAAK 3 YAŞINDA!

Derneğimizin 3. Kuruluş Yıldönümü’nü çok keyifli bir etkinlikle kutladık. Berna Akova Yağız rehberliğinde gerçekleştirdiğimiz orff etkinliğinden, harika müzik dinletisinden ve kokteylimizden geriye renkli görüntüler kaldı.

Öncelikle Berna Hocamıza ve bize katılan, destek olan herkese çok teşekkür ederiz.
Nice bilim dolu yıllara!

Fotoğraflar

Dernek Başkanımız İlhan Vardar, Aysın Komitgan ile Gün’Aysın’ Programı’na Konuk Oldu!

Dernek başkanımız Astronom İlhan Vardar, 23 Ekim Çarşamba günü Aysın Komitgan’ın GÜN’AYSIN’ programına konuk oldu.
Sabah 10.30’da, Bursada Bugün Tv ve 94.2 Radyo Bursada Bugün’de canlı olarak yayınlanan programı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Program

Işık Kirliliği Semineri

26 Ekim Cumartesi günü, Bursa Göç Tarihi Müzesi Sinema Salonu’nda, Dernek Başkanımız İlhan Vardar’ın sunumuyla Işık Kirliliği üzerine çok keyifli bir seminer gerçekleştirdik. Katılan herkese teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

Eratosthenes Deneyi

“AYNI GÖKYÜZÜ ALTINDA 100 YIL”
Uluslararası Astronomi Birliği (IUA) 2019’da kuruluşunun 100. yılını ve aynı zamanda son yüzyılda bilim, teknoloji ve kültürel hayatımızı etkileyen astronomik keşifleri kutluyor. BAAK – Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği olarak bu etkinliklere katkı sağlamak ve ülkemiz genelinde farkındalık oluşturmak amacıyla, 23 Eylül 2019 tarihinde yani sonbahar ekinoksunda Eratosthenes Deneyi’ni ülkemizde 41 il 200’e yakın okul ve Dünya’da 105 Ülke, 5877 okul, 35910 öğrenci ve 2507 öğretmen ile dünyanın çevresini ölçerek bu tecrübeyi birlikte yaşadık.

Bursa’da deneye katılan çeşitli okullardan gelen fotoğraflara da linkten ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar

Tebrik Ediyoruz!

Derneğimizin değerli üyeleri Cem Özkan ve Sedat Gökmenoğlu’nun TUBITEM Konferansı hakkındaki yazıları, Herkese Bilim ve Teknoloji Dergisi’nin son sayısında yayınlandı. Tebrik ediyoruz.

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Gemlik Belediyesi Gökyüzü Gözlem Festivali

Gemlik Belediyesi ile 8 Ağustos Perşembe akşamı Zeytin Dalı Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz gözlem etkinliğimiz yoğun ilgi gördü. Katılan ve destek olan herkese teşekkür ederiz.

Detaylar;

Fotoğraflar

Gemlik Gündem Gazetesi

Gemlik Basın

Ataevler Koleji Astronomi Gecesi

4 Ekim Cuma akşamı Özel Ataevler Koleji öğrencileriyle uzayı keşfediyoruz.

Etkinlik Programı:

17:30 “Yıldız Tozundan Evrene” Genel Astronomi Bilgileri: İlhan Vardar

18:30 Gök Atlası Yapım Atölyesi: Korhan Kandil ve

Sosis Balon Roket Yapımı: Tahsin Söylemez

20:00 – 22:00 Teleskoplarla Ay, Satürn ve Jüpiter Gözlemi: Şenol Şanlı

Zirvede Gece Gözlemi ve Güneşi Karşılama

13-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz “Zirvede Gökyüzü Gözlemi ve Güneşi Karşılama” kampında birbirinden keyifli anlar yaşadık. Bursa Sınır Tanımayan Dağcılar ile doğa yürüyüşü, zirve tırmanışı ve barınak yapma etkinlikleri gerçekleştirdik; astronomi sohbetleri eşliğinde teleskoplarımızla gözlem yapma fırsatı bulduk.

Fotoğraflar için;

Fotoğraflar

ASTROFEST’19

19-20-21 Temmuz tarihlerinde BTM’nin düzenlediği Astrofest2019 etkinliğinde, Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği olarak “Işık Kirliliği”, “Astrofotoğrafçılık” seminerleri ve “El Yapımı Teleskop”, “Sosis Balon Roket”, “Güneş Saati”, “Hedef Titan” atölyelerini gerçekleştirdik.

Fotoğraflar için;

Fotoğraflar

Uludağ Üni. “Yıldız Tozundan Evrene” Sunumu

Uludağ Üniversitesi Astronomi Kulübü Öğrencilerimizin düzenlediği panele davetlerinden dolayı başta Kulüp Başkanı Edanur Şirin, Kulüp Danışman Hocası Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen, Doç.Dr. İlker Mustafa Kaya ve Panel’in sponsorluğunu üstlenen Limak A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Ziya Yüce ile tüm Uluastro öğrencilerimize Derneğimiz adına teşekkürlerimizle.

Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği

Fotoğraflar

Tüm Öğrencilere İyi Tatiller Dileriz

BAAK Ailesi olarak SalihaYılmaz gibi bilime gönül veren, bizler için ise umut yıldızlarımızı parlatan tüm öğrencilere iyi tatiller dileriz…

8. Turkish Airlines Science Expo

Bu yıl 2-3-4-5 Mayıs tarihlerinde Bursa Tüyap Merkezi’nde 8. kez düzenlenen Turkish Airlines Science Expo’ya, Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği olarak 3. kez katıldık. Gök Atlası ve Sosis Balon Roket atölyeleri ile Çocuklarla keyifli vakit geçirdik. Detaylar için;

Turkish Airlines Science Expo

Gökyüzü Gözlem Atölyesi

Etkinliğimiz hava muhalefeti nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Büyükorhan Bilim Çocuk Festivali

25 Nisan’da Büyükorhan’da Bilim Elçileri Derneği tarafından Bilim Çocuk Festivali gerçekleştirildi. Biz de BAAK olarak bu şenliğe “Su Roketi Atölyesi” ile destek verdik. Şenol Hocamız’a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Detaylar için;

Büyükorhan Bilim Çocuk Festivali

BAAK 2. Olağan Genel Kurul Gerçekleşti

Baak 2. Olağan Genel Kurulu 3 Mayıs 2019 Cuma akşamı gerçekleşti. Detaylar için;

BAAK 2. Olağan Genel Kurul

“Işık Kirliliği” Sunumu

“Işık Kirliliği” konulu sunumumuz, Dernek Başkanımız Astronom İlhan Vardar’ın anlatımıyla gerçekleştirilmiştir. Kendisine ve katılanlara çok teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar

Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Anelemmatik Güneş Saati Yapımı

Gürsu 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu Fen bilimleri öğretmeni Pınar Varol’un okuluna bir Güneş Saati yapma hayaliyle birlikte Bursa’da bir ilk gerçekleşmiş oldu. Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği olarak bu projenin bir parçası olmaktan onur duyuyor, dernek üyelerimiz Şenol Şanlı ve Uğur İkizler’e teşekkür ediyoruz.

Bu ilham verici hikayenin detayları için;

Güneş Saati Yapımı

”Uzay Güvenliği” Sunumu

“Uzay Güvenliği” konulu sunumumuz, Güvenlik ve Yönetim Uzmanı Arif Bozdemir tarafından gerçekleştirilmiştir. Kendisine ve katılanlara çok teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar

“Ay’a Yakından Bakmak” Gözlem Etkinliği

Etkinliğimiz hava muhalefeti dolayısıyla iptal edilmiştir. İlgilenen herkese teşekkür ederiz.

”Uydu Tabanlı Haberleşme” Sunumu

Ocak ayı sunumlarımızdan ikincisi “Uydu Tabanlı Haberleşme” başlığı altında, Elektronik Mühendisi Sedat Gökmenoğlu’nun anlatımıyla gerçekleşti. Sedat Bey’e ve katılanlara çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

“Güneş Sistemi’nde Ne Var Ne Yok” Sunumu

Astronom Fevzi Çetin’in sunumuyla Güneş Sistemi’ni yakından tanıdık. Hocamıza ve katılanlara çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

BAAK 2. Yaş Günü Kutlaması

Bursa Amatör Astronomi Kulübu Derneği olarak 2. Kuruluş Yıl Dönümü’müzü keyifli bir etkinlikle kutladık. Uzun yıllar boyunca bilimi ve astronomiyi sizlere ulaştırmayı diliyoruz. Katılan ve destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Fotoğraflar

“Günlük Hayatımızda Enerji Tasarrufu” Sunumu

“Günlük Hayatımızda Enerji Tasarrufu” konulu sunumumuz, Elektrik Mühendisi Eray Yağız tarafından gerçekleştirilmiştir. Kendisine ve katılanlara çok teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar

Eskişehir Gezisi

BAAK Dernek üyeleri olarak Eskişehir’de “Uçurtma Kitap & Kafe” adı altında açılan kültür merkezini ve Doç. Dr. Bülent Aslan’ı ziyarete gittik. Çok keyifli geçen Eskişehir gezimizden birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedik.

Not: Kafedeki çok sayıdaki kitap raflarını doldurabilmek için desteğe ihtiyaçları var. Ayrıca herkesi eğitim, atölye, ders, dinleti, gösteri vesileleri ile veya vesile bile olmadan çay, kahve, kek, çorba eşliğinde sohbet ve muhabbete “Uçurtma Kitap & Kafe” ye bekliyorlar.

Yolunuz düşerse; İstiklal Mahallesi, Adalar Sokak No: 23- B, Odunpazarı/ Eskişehir

Fotoğraflar

“Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri” Sunumu

Aylık sunumlarımıza başlıyoruz!!!
23 Ocak Perşembe akşamı, Bursa’nın ilk bilim merkezi Cacabey Planetaryum’un kurucusu Sayın Dt. Uğur Özen’in keyifli anlatımı ile “Nasıl Bilim İnsanı Olunur?” sunumumuza hepinizi bekliyoruz.

Yer: Nilüfer Dernekler Yerleşkesi

Konak Mahallesi, Seçkin Sokak, 23/1

Nilüfer/BURSA

Saat: 19.30

Öğretmenler için Astronomi Eğitimi

Öğretmenlerimizin değişen müfredata adapte olmalarına yardımcı olmak amacıyla, Cacabey Planetaryum ve derneğimiz tarafından hazırlanan Öğretmen Eğitimi Programının ilk uygulaması başarıyla tamamlanmıştır.

Fotoğraflar

Nilüfer Şehitler Ortaokulu Gözlemi

Nilüfer Şehirler Ortaokulu’nda “Gökyüzü Fotoğrafçılığı” sunumu ve gözlem etkinliği düzenledik. Uğur İkizler Hocamıza güzel sunumu ve Şenol Şanlı Hocamıza gözlem rehberliği için teşekkür ediyoruz.

Fotoğraflar

Perseid Meteor Yağmuru Gözlemi

Nilüfer Belediyesi’nin de katkılarıyla Fadıllı Havacılık Tesisleri’nde keyifli bir gözlem etkinliği gerçekleştirdik.

Fotoğraflar

ASTROFEST’18

ASTROFEST 3-4-5 Ağustos 2018 tarihlerinde Uludağ’da gerçekleşti. Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği (BAAK) olarak atölye ve sunumlarla biz de oradaydık. Bu etkinliği organize eden Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Müdürü Sn. Murat Bakan ve ekibine derneğimiz adına çok teşekkürler…

Fotoğraflar

Gökyüzünü Gözlüyoruz

Keyifli bir gözlem etkinliği gerçekleştirdik.

Fotoğraflar

Hasip Sönmezalp Gözlem Etkinliği

“21. yüzyılın (2001-2100) en uzun süreli tam ay tutulması” Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ve derneğimizin Hüdavendigar Parkı’nda hazırladığı etkinlikle gözlendi. Büyük bir kalabalık Ay’a ve gezegenlere yöneltilen teleskoplarla hem bu nadide Ay Tutulması’nın aşamalarını hem de Venüs, Jüpiter gibi gezegenleri gözlemleme şansı buldu.

Fotoğraflar