Atölyeler içeriğine geri dön

8. Turkish Airlines Science Expo

Bu yıl 8. düzenlenen Turkish Airlines Science Expo 2-3-4-5 Mayıs tarihlerinde Bursa Tüyap Merkezi’nde gerçekleşti. Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği olarak 3. kez atölyelerimizle çocuklara ulaştık. Bu yıl Gök Atlası ve Sosis Balon Roket atölyeleri ile katılım sağladık.

Gökyüzünü tanımak adına, astronominin temel araçlarından olan “Gök Atlası” yapımında çocuklar kesme, katlama becerileri sergilerken yılın herhangi bir gecesinde gökyüzünde çıplak gözle gözlemleyebilecekleri takımyıldızları, parlak yıldızları tanıyabilmişlerdir. Bunun yanı sıra Kutup Yıldızı’nın nasıl bulunacağı, yön kavramları anlatılarak çocuklar bilgilendirilmiştir.

Bu yıl ilk kez uyguladığımız Sosis Balon Roketi ile öğrencilerimize roketlerin nasıl uçtuğu, etki-tepki kuvvetleri, basınç kavramı anlatılarak yaptıkları roketler ile yarışlar yapılmış, bilgi ve eğlence ile bir arada keyifli zamanlar geçirmeleri sağlanmıştır.

4 gün boyunca atölyelerimizde 700 öğrenciye ulaşılmış olup eğitmenlerimizin öncülüğünde keyifli ve bilgiye ulaşılan bir bilim şenliğini tamamlamış olduk. Derneğimizi bilim şenliklerine davet ederek etkinlik sürecinde desteklerini esirgemeyen BTM çalışan ve günüllülerine teşekkür ediyoruz. Tabii ki özverili bir şekilde etkinlik sürecinde büyük bir keyifle atölyeleri gerçekleştiren Derneğimiz eğitmenleri ve Uludağ Üniversitesi Uluastro Kulübü öğrencilerimize ayrıca teşekkür ediyoruz.

Bursa Amatör Astronomi Kulübü Yönetim Kurulu